آریو رنگ

۰۹۱۲-۰۷۴۲۸۹۷

رنگ‌های صنعتی | تینر

تینر

گروه رنگ آریو
آریو رنگ

۱.
بهترین کیفیت و
متریال استاندارد

آریو رنگ شخص

۲.
تولیدشده زیر نظر
برترین متخصصان

تاییدیه

۳.
هوشمند و ویژۀ
ساختمان شما


دسترسی سریع به:

دسته‌بندی تینرها

تینرها
آریورنگ

تینر یک ماده حلال صنعتی است که به عنوان رقیق‌کننده و تمیزکننده در تولید رنگ‌ها، رزین‌ها و ادوات دیگر صنعتی مورد استفاده قرار می‌گیرد. تینر معمولاً از مخلوطی از موادی مانند اتانول، ایزوپروپانول، اترهای گلیکولی و یا اسید استیک تولید می‌شود.

تینر در صنعت رنگ و رزین به دلیل ویژگی‌هایی مانند توانایی حل کردن مواد صلب و چسبندگی، ماندگاری و قابلیت اشتعال بالا، مورد استفاده قرار می‌گیرد. همچنین، این ماده به دلیل خواص آنتی‌باکتریال و ضدعفونی کننده خود، در تمیزکننده‌ها و ضد عفونی‌کننده‌ها نیز استفاده می‌شود.

استفاده از تینر به عنوان حلال و رقیق کننده در صنعت رنگ‌سازی و رزین‌سازی به دلیل خواص مفید آن، رایج است. با این حال، به دلیل خطر اشتعال بالای آن، باید با احتیاط و به دقت استفاده شود و در محل‌های خشک و خنک نگهداری شود.

تینر اپوکسی

تینر اپوکسی به منظور تنظیم روانیت، تغییر خاصیت رنگ و قابلیت پخش و افزایش زمان خشک شدن رنگ اپوکسی استفاده می‌شود. به همین دلیل در اجرای پروژه‌های صنعتی و ساختمانی که نیاز به پوشش‌دهی و ضد خوردگی دارند، پیشنهاد می شود. این ماده مایعی شفاف است و در صنعت رنگ‌سازی، به‌طور خاص در تولید رنگ‌های اپوکسی استفاده می‌شود. تینر اپوکسی از ترکیب مواد مختلف مانند تولوئن، اتیل بنزن، بوتانول و… تهیه می‌شود. 

تینر آلکیدی

تینر آلکیدی، نوعی رقیق کننده برای آلکیدها است.  قادر به حل کردن آلکیدهای مصرفی در نوع خود و تهیه‌ی آن‌ها به صورت پوشش‌دهی و رنگ‌دهی است. تینر آلکیدی معمولاً در صنایع رنگ و رزین، صنایع چوب و صنایع فلزی بکار می‌رود.همچنین می‌تواند به‌عنوان رقیق‌کننده در رنگ‌های آلکیدی و آکریلیکی استفاده شود.

تینر  پلی اورتان

تینر پلی اورتان ماده ای است که در فرآیند رنگ‌آمیزی پلاستیک، چوب و فلز به عنوان رقیق کننده رنگ مورد استفاده قرار می‌گیرد. این ماده به دلیل قابلیت ترکیب با رنگ، افزایش کیفیت پوشش، کاهش زمان خشک شدن، افزایش مقاومت و شفافیت، به عنوان یکی از بهترین گزینه‌ها در تولید رنگ‌های پایدار و با کیفیت محسوب می‌شود. با استفاده از تینر پلی اورتان، می‌توان به راحتی رنگ دلخواه خود را تهیه کرد و از پوششی یکنواخت و با دوام برخوردار شد

تینر ترافیکی

تینر ترافیکی ماده ای است که به راحتی نیاز سطوح مختلف اعم از آسفالت، بتن و فلزات مختلف چسبیده و الزامات نشان‌دهی و خطوط و علائم راهنمایی و رانندگی  را به خوبی برآورده کنند.این تینر‌ها دارای ویژگی‌هایی همچون خشک شدن سریع، خواص مقاومتی بالا در برابر شرایط آب و هوایی، خوردگی و سایش هستند. این محصول به‌عنوان رنگ پوشش‌دهی برای سطوح سخت و مقاوم در برابر حرارت و سایش نیز مورد استفاده قرار می‌گیرد

تینرها

تینرها یک ماده شیمیایی در حالت مایع هستند که معمولا برای رقیق کردن رنگ مورد استفاده قرار می گیرد.تینر ها در ویژگی های رنگ تغییراتی را ایجاد می کنند و باعث سهولت در رنگ آمیزی می شوند.

یکی از مهمترین و ضروری ترین مواد در رنگ آمیزی، تینر است. برای تنظیم کردن میزان غلظت رنگ مورد نظر معمولاً از تینر استفاده می کنند. تینر ها در انواع متفاوتی هستند و با توجه به نوع کار آنها و متناسب با نظر متخصصین مورد استفاده قرار می گیرند.

تینر چیست؟

تینر چیست

در واقع تینرها از ترکیب چند نوع حلال درست می شوند که در اکثر مواقع برای رقیق کردن رنگ استفاده می شود. تینر ها قابلیت ایجاد تغییرات در ویژگی های رنگ را هم دارند و باعث سهولت و آسانی در رنگ آمیزی و کار میشوند.

جالب است بدانید که تمام ویژگی هایی که با استفاده از رنگ تعدیل می شوند عبارتند از: مدت زمان خشک شدن لایه رنگ، خواص کاربری رنگ، قابلیت اسپری، سرعت و زمان خشک شدن رنگ، خواص نهایی رنگ،  ویسکوزیته رنگ و… .

ویژگی های مهم برای تهیه تینر رنگ

 • ضریب شکست نور
 • قدرت حلالیت
 • میزان رطوبت
 • نقطه اشتعال و قابلیت شعله وری
 • سرعت تبخیر
 • رنگ
 • دانسیته
 • نقطه جوش
 • درصد مواد غیر فرار

انواع تینرها

انواع تینر ها

تینرها انواع مختلفی دارند که هر کدام از آنها بر پایه تعدادی از مواد معدنی ثابت ایجاد شده اند. در واقع تینر های مختلفی برای انواع رنگ ها وجود دارد که با توجه به جنس و نوع رنگ، از تینر های متفاوتی می توان استفاده کرد.

تینر ها را بر اساس سرعت تبخیر، نوع رنگ، نقطه جوش،  قدرت حلالیت پذیری، نقطه جوش و اشتعال و…  می توان تقسیم بندی کرد.

تینر را باید متناسب با نوع رنگ انتخاب کرد.  اما کاربرد همه آنها یکسان است. انواع تینر ها عبارتند ازک

 تینر فوری

این تیم از چند تالار باغ در تهران کنندگی بالا مانند وایت استریت و استن و…  ترکیب شده است. بوی تند و تبخیر بالا از ویژگی های تینر فوری می باشد.

تینر فوری بی رنگ است. از تینر فوری برای رنگ های کیلر، سیلر رنگهای نیترو سلولزی استفاده می کنند.

این نوع از تینرها با درجه فراریت متفاوت برای انواع رنگ های اتومبیل ساخته می شوند. نوری چربی دوست بوده و  این ویژگی موجب ایجاد خوردگی در پوست در صورت تماس مستقیم آن به پوست می شود. از ترکیب این تینر فوری برای رنگ آمیزی سطوح چوبی و رنگ چوب هم استفاده میشود.

تینر آلکیدی یا روغنی

تینر آلکیدی یا روغنی از حلال های هیدروکربنی تشکیل شده است. برای رنگ های روغنی مورد استفاده قرار می گیرد. این تینر دارای ویژگی های خاصی است.

به عنوان مثال رنگ تینر روغنی سفید است. نقطه اشتعال آن نیز در مقایسه با تینر سلولزی بالاتر بوده و مدت زمان خشک شدن آن نیز طولانی تر است.

تینر اپوکسی

بهترین تینر تینر پوکساید نیز گفته می شود. از این طرح برای رنگ های اپوکسی و کاهش بیسکویت ه این رنگها مورد استفاده قرار می گیرند. همچنین از تینر اپوکسی برای شستشوی ابزار رنگ آمیزی و اسپری ها، رنگ و چسب نیز استفاده می کنند.

تینر پلی اورتان

قدرت حلالیت در این تینر پایین است. به این دلیل که رنگ های پلی اورتان ویسکوزیته بالایی دارند و در مقایسه با سایر رنگ ها زود خشک می شوند.

تینر شستشو

مایع دستشویی، استون و واکس داشبورد خودرو ها نوعی تینر شوینده می باشند که در واقع از آنها برای شستشوی سطوح استفاده می شود. در واقع این نوع است این همان تینر فوری به اضافه مواد شیمیایی می باشد که قدرت حلالیت کمتری داشته باشد.

تینر سیلیکونی

تینر سیلیکونی برای رنگ های سیلیکونی مورد استفاده قرار می گیرد. معمولاً به عنوان پوششی برای حفاظت از کانال های فلزی، لوله های اگزوز، دودکش ها و بویلر ها کاربرد دارد.

نکات ایمنی هنگام کار با تینرها

نکات ایمنی هنگام کار با تینرها

 • این ماده به شدت اشتعال زا است از این رو این را در جای خشک و خنک نگهداری کنید.
 • در هنگام استفاده از تینرها حتماً از ماسک و دستکش استفاده کنید ماده بسیار سمی است.
 • بخارات تینر را بو نکنید زیرا سمی است و امکان دارد به شما آسیب بزند.
 • سعی کنید در خارج از خانه از این ماده استفاده کنید یا ترکیب کردن آن را در خارج از خانه انجام دهید در صورتی که در داخل خانه از تینر استفاده کردید درب و پنجره ها را باز کنید.
 • به هیچ عنوان چشم های خود را نزدیکی ماده نکنید زیرا بخارات سمی آن به چشم های شما می تواند آسیب بزند.
 • این ماده را از دسترس اطفال دور نگه دارید.

نکاتی در رابطه با استفاده از تینرها

 • در زمان ترکیب کردن رنگ و تینرها سعی کنید هر دوی آنها دما یکسانی داشته باشند زیرا هنگام سرد بودن، رنگ غلیظ تر می شود.
 • با یک تکه چوب تینر و رنگ را با هم ترکیب کنید.
 • قبل از استفاده از آن را کمی روی سطح مورد نظر امتحان کنید تا از کیفیت آن اطمینان حاصل کنید.
 • هنگام ترکیب کردن آنها آرامش خود را حفظ کنید و با آرامش ترکیب کنید.
 • زمانی که از رنگ سفارشی استفاده می کنید مطمئن شوید که تینر و رنگ و رنگ های دیگر به طور یکسان مخلوط شده اند تا نتیجه ی یکسانی نیز حاصل شود.
 • تک رنگ هایی که خشک شده اند را جدا کنید.
 • درب ظرف تینر را ببندید زیرا تینر یک ماده فرار است.

شرایط نگهداری از تینرها و رنگ

 • دمای محیط:

با کاهش افزایش دما ساختار رنگ، تینرها یا مواد شیمیایی تغییر می کند. هنگامی که دمای محیط در  در حد استاندارد خود نباشد ساختار رنگ خراب می‌شود و در این دما مشکلاتی به وجود می آید.

طبق تحقیقات دمای مناسب برای نگهداری از رنگ و تینر بین ۵ تا ۳۵ درجه سانتی گراد می باشد.

 • نور خورشید:

رنگ ها و تینرها را به هیچ عنوان نباید در فضاهای باز و محیط هایی که در مرز مستقیم نور خورشید  هستند، قرار دهید. انباری ها و اتاقک ها محل مناسبی برای نگهداری آنها می باشند. زیرا در محیط های مناسب طول عمر بیشتری دارند و مهم ترین علت خراب شدن تینر و رنگ قرار دادن آنها در محیط نامناسب است.

تینر ترافیکی چیست؟

تینر ترافیکی یک تینر شفاف و بی‌رنگ است و سرعت تبخیر آن بسیار بالاست. با توجه به میزان غلظت رنگ و سطح مورد نظری که قرار است تینر ترافیکی را با رنگ مخلوط کنیم در حالت معمولی به اندازه ۱۵ تا ۲۰ درصد وزن رنگ، تینر ترافیکی را اضافه میکنیم.

تونل ترافیکی باعث می شود که کیفیت رنگ ترافیکی افزایش یافته و همچنین شما برای افزایش کیفیت در رنگ ترافیکی خود میتوانید از تینر مخصوص  رنگ مورد نظر استفاده کنید.

ترافیکی بسیار متفاوت تر از تینر رنگ های ساختمانی و جدولی است و قدرت بالاتری نیز دارد.

برای استفاده از برخی رنگ های ترافیکی مانند  رنگ ترافیکی سرد و رنگ ترافیکی چند جزئی از تینرها یا حلال ترافیکی استفاده می شود.

شرکت تولید کننده رنگ ها تعیین می کند که کدام رنگ با کدام حلال مخلوط شده و استفاده شود. برای استفاده از رنگ های ترافیکی فقط باید از تینر رنگ ترافیکی استفاده کنید زیرا  در صورتی که از حلال های دیگر استفاده کنید ممکن است آن حلال ها با این رنگ سازگاری نداشته و نتیجه برعکس بدهند.

یکی از مشهورترین ترکیبات این حلال ترکیب زایلن و تولوئن و استون و ترکیب هایی مانند متانول است. این ترکیبات را بنابر نظر کارفرما می توان تغییر داد. به عنوان مثال اگر بخواهید که رنگ زود و یا دیر خشک شود تنها کافی است ماده فرار استون را در ترکیب کم یا زیاد کنید.

کلام آخر

معمولا از تینرها برای حذف کردن رنگ از روی بورس، تجهیزات، غلطک و سایر سطوح استفاده می شود. با این حال برای بسیاری از کار های دیگر مانند رقیق کردن رنگ جهت صرفه جویی در زمان و پول نیز مورد استفاده قرار می گیرند. با تشکر از همراهی شما.

شماره‌ تماس

آدرس دفتر مرکزی

تهران، اتوبان ستاری، باغ فیض، خیابان هجرت، نبش شقایق دهم، پلاک ۱۶، واحد ۳، کدپستی: ۱۴۷۳۷۳۶۴۱۵

آدرس کارخانه

اتوبان ساوه، بعد از پرندک، زرندیه، شهرک صنعتی زاویه