• فارسی
  • English

کفپوش اپوکسی چیست ؟

کفپوش اپوکسی

کفپوش اپوکسی به عنوان یک کفپوش ایده آل برای کف های بتنی و فلزی در كارگاهها، کارخانه ها، انبارهای صنایع شیمیایی، غذایی، دارویی، الکترونیکی، نساجی، بیمارستان ها، سالن های ورزشی، فرودگاه ها و … است. کف پوش اپوکسی از اختلاط رزین اپوکسی و یک سخت کننده بدست می آید که بصورت مایع روی سطح اعمال شده و سطح نهایی کاملا یکپارچه و بدون درز می باشد. باتوجه به کاربری سطح و همچنین نیازمندی های مطلوب مشتری مواد به کار رفته در فرمولاسیون کفپوش اپوکسی متفاوت خواهد. به عنوان مثال رزینی که در فضاهای بیمارستانی استفاده می شود با رزین کفپوش سطح سالن های صنعتی  متفاوت است. کفپوش اپوكسی معمولا در سه مرحله اجرا می شود. باتوجه به این که در هر مرحله باید زمان خشک شدن نیز در نظر گرفته شود، جهت اجرای کفپوش اپوکسی 3 تا 4 روز زمان نیاز است. همچنین پس از اجرای لایه ی نهایی نیز بین 1 تا 3 روز (بسته به شرایط محیطی) زمان مورد نیاز است تا کفپوش به سختی مطلوب رسیده و قابل استفاده گردد. زمان اجرای کفپوش اپوکسی نسبت به کفپوش های تایلی یا رولی بیشتر است، اما چسبندگی بهتری به سطح دارد و به جهت یکپارچه بودن سطح نهایی زیباتر بوده و قابلیت نظافت بهتری دارد. باید توجه داشت که کفپوش اپوکسی درمقابل اشعه uv نور خورشید مقاوم نیست! به همین دلیل میبایست در محیط های داخل و فضاهای سرپوشیده اجرا شود. در غیر این صورت باید با استفاده از پوشش های شفاف مقاوم در برابر اشعه uv از آن محافظت نمود.

 

کفوش اپوکسی

مزایای کفپوش اپوکسی

تنوع رنگ و طرح و قابلیت هم فام سازی با فضای مورد استفاده
مقاومت بالا در برابر حلال ها، اسیدها، بازها و نمکها
عدم جرم پذیری و نظافت آسان
خاصیت ضد باکتریایی (نوع آنتی باکتریال)
امکان اعمال با ضخامت دلخواه (معمولا بین 0.5 تا 5 میلی متر)
دوام و طول عمر بالا
مقاومت مکانیکی و فشاری بالا و عدم ترک خوردگی
مقاومت شیمیایی و حرارتی مناسب
عایق بودن در برابر جریان الکتریسیته (بجز نوع آنتی استاتیک که رساناست)
یکپارچگی
قیمت مناسب و کم بودن هزینه نگهداری

 

مراحل اجرای کفپوش اپوکسی

الف) ساب و زدودن گردوغبار محیط 
برای ایجاد سطحی ترازو بدون فرورفتگی و برجستگی، در اولین مرحله از کار با استفاده از ابزار های مخصوص کل سطح کار ساب خورده و برجستگی های موجود صاف میگردد.


ب) رفع آلودگی های سطح 

هرگونه آلودگی موجود روی سطح کار باید قبل از اجرای کفپوش اپوکسی رفع گردد. گرد و غبار ایجاد شده در مرحله ی قبل باید کاملا از روی سطح کار حذف شود و هیچ ردی از مواد روغنی روی سطح نباشد. درصورت وجود این گونه آلودگی ها باید با مواد شیمیایی مناسب بصورت کامل این لکه ها را پاک کرد. همچنین قایل ذکر است که سطح باید کاملا خشک بوده و روی سطح و در زیر آن نباید ردی از رطوبت باشد.

چرا که رطوبت و مواد روغنی پس از اجرای کار بصورت تاول از زیر کار بیرون زده و باعث تخریب کفپوش میشوند.

ج) اجرای پرایمر

پرایمر ماده ای است از جنس اپوکسی و کاملا رقیق که با هدف نفوذ هرچه بیشتر و ایجاد چسبندگی در سطح مورد نظر اجرا میشود و همانند ریشه ای کفپوش را به سطح کار متصل میکند.


د) تسطیح سطح (گروت ریزی و درزگیری)

در این مرحله تمامی فرورفتگی ها، ترک ها، درز های انقطاع، شکستگی ها و هرگونه نواقص سطح با استفاده از گروت اپوکسی رفع میگردد.
در محل هایی که درز وجود دارد، امكان ترک خوردگی در آن قسمت ها بیشتر است، به همین علت این قسمت ها با استفاده از توری های پلیمری مسلح میگردد تا از ایجاد ترک مجدد در این قسمت ها جلوگیری شود. گاهی برای بالا بردن کیفیت كار، كل كف را با توری پلیمری می پوشانند. پس از نصب توری ها مجدد روی آن مواد اپوكسی ریخته شده و پس از خشک شدن كل سطح را ساب می زنند. ساب در این مرحله بسیار نرم است زیرا ناهمواری ها كم و ناچیز است. پس از اتمام این مرحله مجددا گرد و غبار ناشی از ساب زدن باید از روی کار حذف گردد.

ه) ماستیک کاری

در این مرحله یک لایه مواد اپوکسی روی کل سطح اعمال میشود. این لایه با هدف تراز شدن هرچه بیشتر سطح و همچنین رسیدن به ضخامت مطلوب اجرا میگردد.

و) اجرای لایه ی نهایی (روکش)

در این مرحله با افزودن رنگزاها به مواد اپوکسی رنگ نهایی کفپوش شکل گرفته و سطح نهایی کفپوش نیز در این مرحله تشکیل میشود.
باتوجه با کاربرد نهایی سطح و سلیقه ی مشتری سطح نهایی میتواند بصورت کاملا صیقلی یا به حالت بافت دار (پوست پرتقالی) باشد. همچنین درشتی یا ریز بودن بافت لایه ی نهایی را نیز در این مرحله میتوان (با اعمال تغییراتی در فرمولاسیون کفپوش و روش اجرایی) کنترل کرد.


معایب کفپوش اپوکسی

خش پذیری و سخت و شکننده بودن
مقاوم نبودن دربرابر اشعه uv نور خورشید
زمان طولانی اجرا
عدم چسبندگی به سطوح مرطوب و آلوده به روغن

 

کفپوش اپوکسی
کفپوش اپوکسی جدید
قیمت کفپوش اپوکسی
گروت

مقالات مرتبط با #کفپوش_اپوکسی

مقالات


درباره ما


شرکت آریو رنگ دماوند در سال ۱۳۹۸ در زمینه تولید و ساخت انواع رنگها، پوششها و همچنین مشاوره، تولید و اجرای انواع کفسازی و کفپوشهای صنعتی، با تلاش مدیرانی با بیش از یک دهه سابقه فعالیت در پروژه های اجرایی کشور،  به مساحت ۱۶۰۰۰ متر مربع در شهرک صنعتی زاویه احداث گردید.
این شرکت با تجربه چندین ساله کارشناسان خود از همان ابتدای کار، با بهره گیری از ماشین آلات پیشرفته و آزمایشگاه مجهز، همواره سعی بر ارائه خدمات نوین به مصرف کنندگان خود دارد.

ساعات کاری : 

شنبه تا چهارشنبه 

ساعت 08:00 – 17:00

شماره تماس :

021-49953000